بتن

آزمایش های بتن در محل

آزمایش بتن در محل

تشریح آزمایشهای در محل برای تخمین مقاومت بتن سازه ها

امروزه آزمایش های بتن در محل به دلایلی که در مقالات قبلی در مورد تخمین مقاومت بتن و ارزیابی سازه های بتنی به برخی از آنها اشاره شد. به وفور برای تخمین مقاومت بتن سازه ها به کار گرفته میشوند. چنانکه در بخش های قبل نیز تأکید گردید، تمامی آزمایش های در محل در جهت تکمیل نتایج مقاومت مغزه های اخذ شده از بتن سازه و کاهش تعداد مغزه های مورد نیاز مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین آزمایش مغزه گیری یکی از اجزاء اصلی برنامه انجام آزمایش های درجا به حساب می آید.

عليرغم تنوع روش های موجود آزمایش های درجا صرفاً تعدادی از آنها در ایران و سایر کشورها کاربرد وسیع دارند. سایر آزمایش ها عموماً یا هنوز در مرحله تحقیق و پژوهش قرار دارند یا به دلیل تحمیل هزینه های سنگین یا دلایل فنی مورد استقبال عمومی قرار ندارند. در این مقاله آزمایش های در محل که مورد کاربرد عمومی داشته و عموماً برای تخمین مقاومت بتن سازه استفاده میشوند به طور کامل تشریح شده اند.

فهرست این آزمایش ها شامل موارد زیر است:

 • آزمایش مقاومت مغزه.
 • آزمایش عدد بازگشت.
 • آزمایش سرعت مافوق صوت پالسها.
 • آزمایش بیرون کشیدن.
 • آزمایش کشیدن از سطح.
 • آزمایش های مخرب و غیر مخرب بتن.

بخش اختصاص داده شده به هر یک از آزمایشهای فوق، موارد زیر به تفصیل مورد بحث قرار گرفته اند:

 • معرفی روش.
 • شرح دستگاه.
 • تئوری روش.
 • نحوه استفاده از دستگاه.
 • شرح آزمایش.
 • دامنه کاربرد روش.
 • عوامل مؤثر.
 • مزايا و محدوديت ها.

در ارتباط با روش هایی که کاربرد کمتری در ارزیابی مقاومت بتن سازه ها دارند. در انتهای بخش به طور خلاصه و در حد معرفی روش مطالبی ارائه گردیده است. این بخش از این مقاله، صرفاً با هدف آگاهی خواننده از انواع روش های موجود تنظیم شده است.

 1.  آزمایش مغزه گیری بتن
 2.  روش مغزه گیری

روش مغزه گیری شامل استخراج نمونه های استوانه ای شکل از بتن سازه است که توسط دستگاه کرگیری بتن انجام میپذیرد. مغزه گیری نه تنها از قدیمترین روش های تخمین مقاومت بتن در سازه است بلکه تنها روشی است که برخلاف روشهای دیگر مستقيماً نتایج آن برای تخمین مقاومت مورد استفاده قرار می گیرد.

در هنگام انجام عملیات مغزه گیری نمونه ها دچار ترک خوردگی میکروسکوپی میشدند. بنابراین در اکثر موارد مقاومت مغزه ها کمتر از مقاومت واقعی بتن در سازه است. اثر این پدیده در اکثر استانداردها و آیین نامه های معتبر به طور مستقیم یا غیر مستقیم در نظر گرفته شده است. غیر از ریز ترکها در نمونه های مغزه که در تخمین مقاومت بتن اثر دارد، عوامل دیگر مانند جهت مغزه گیری وجود میلگرد در نمونه ها (که این میلگرد ها توسط دستگاه آرماتور یاب قابل شناسایی است)، رطوبت نمونه دما و اندازه نمونه در تخمین مقاومت مؤثرند که این پارامترها در نظر گرفته شوند.

_________________________________________________________________

شاید دوست داشته باشید بخوانید✔️

_________________________________________________________________

کمی بیشتر در مورد تشریح آزمایش های در محل بپردازیم:

افزایش روزافزون فرسودگی سازه های بتنی در کشورهای عربی خلیج فارس و جاهای دیگر در یک بازه کوتاه از قرار گرفتن در معرض خدمات است، موضوع اصلی نگرانی و تحقیق بوده است. ارزیابی دقیق سازه ها قبل از قرار گرفتن در معرض سرویس به منظور تأیید و مطابقت با استانداردها و آیین نامه ها می باشد. علاوه بر این، اگر یک ساختار در حین سرویس هر گونه نشانه ای از خرابی نشان دهد، نیاز به ارزیابی دارد.

این نوع ارزیابی ها انگیزه واقعی برای توسعه تکنیک تست در محل به منظور مقابله با تقاضای بزرگ در سراسر جهان بوده است. آزمایش درجا بتن نقش بسیار مهمی در بسیاری از زمینه ها ایفا می کند.

ارزیابی مشکلات و خرابی های بتن

آزمایش بتن در محل به عنوان برنامه تضمین کیفیت یا به عنوان بخشی از ارزیابی تشخیصی علل مشکلات بتن با توجه به دوام، ترک خوردگی و انطباق با مشخصات تجویز شده، تست درمحل بتن نیز برای ارزیابی نهایی لازم است.با راهنمایی آزمایش بتن در محل، مهندس می تواند قبل از هرچیزی بصورت تخمینی از مقاومت اطلاعات کسب کند.

همچنین از آسیب دیدگی های احتمالی در آینده جلوگیری کرد. ازمایش بتن در محل می تواند برای ارائه نشانه خوبی در مورد توسعه مقاومت بتن و همچنین به شناسایی قسمت های فرسوده سازه کمک می کند. همچنین با استفاده از ازمایش بتن در محل میتوان قطعاتی را که نیاز به تعمیر و نگهداری فوری دارند، را شناسایی کرد تا اقدامات مناسب برای تعمیر انجام شود.

اهداف اصلی آزمایش بتن در محل:

تست درجا یک فرآیند همه کاره است. با این حال، این آزمایش ها نشان می دهدند که اهداف اصلی تست بتن در محل عبارتند از:

 • بررسی انطباق کار قراردادی با الزامات از پیش تعیین شده ومشخصات فنی.
 • آزمایش مقاومت بتن در مکان های مختلف در یک روش سریع.
 •  برای بررسی یکنواختی کل سازه و اطمینان از اینکه همه قطعات مطابق با الزامات هستند.
 •  بررسی دوام بتن که توانایی آن در مقاومت در برابر اثرات و شرایط خدمات مانند بارگیری، هوازدگی، حمله شیمیایی وسایش.

بررسی عملکرد سازه با گذشت زمان و بررسی آن را می توان عملاً به سه گروه تقسیم کرد، بسته به نوع میزان تخریبی که برای سازه مربوطه رخ خواهد داد، انجام یک تست درجا خاص این گروه ها عبارتند از:

آزمایش های غیر مخرب:

این گروه از آزمایش های غیرمخرب بتن هیچ آسیبی به بتن و سازه وارد نمی کند،آزمایش های غیرمخرب بتن اغلب در محل انجام می شود و به بتن آسیب نمیرسانند.  در این آزمایش ها همچون مقاومت‌های مکانیکی نظیر مقاومت فشاری، کیفیت مصالح تشکیل دهنده بتن، خوردگی در آرماتورها و وجود ترک خوردگی در بتن مورد آزمایش قرار میگیرد. انجام تست غیرمخرب یا آزمایش های بتن در محل غیر مخرب در ساختمان‌های در حال ساخت و نیمه کاره و همچنین پروژه های سازه های بتنی معمولا جهت سنجش کیفیت مصالح بوده . در ساختمان‌ها و بنا های ساخته شده جهت بررسی عملکرد سازه‌ای می‌باشد.

آزمون های التراسونیک و برگشت ضربه نظیر آزمایش چکش اشمیت از این دسته اند.

 

چکش اشمیت-آسفالت ایران

 

اهمیت استفاده از چکش اشمیت

این روش آزمایش برای تشخیص یکنواختی بتن درجا به کاربرده می شود. تا ناحیه ای از سازه بتنی که دارای کیفیت پایین یا خرابه بتن است مشخص شود و تخمین مقاومت، درجا بررسی شود. تمام این کارها توسط یک چکش اشمیت که با انرژی ذخیره شده مشخصی ضربه می‌زند و یک میله فولادی که با سطح بتن در تماس است و میله ای که برگشت چکش را اندازه میگیرد انجام می شود.

آزمایش های نیمه مخرب:

این گروه باعث ایجاد آسیب هایی به سازه می شود، که به راحتی قابل تعمیر است؛ آسیب معمولاً موضعی است و بنابراین، در پایان آزمایش قابل بازیابی است.این گروه باعث آسیب کلی یا جزئی به آن نمونه ها برای ازمایش می شود.

آزمایشات مخرب:

این گروه از آزمایش های بتن باعث آسیب کلی یا جزئی به آن می شود.

آسفالت ایران

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، اسفالت ایران منبع مهمی برای اطلاعات مفید در مورد آزمایش بتن در محل است. همچنین مطالب قبلی وبسایت در مورد بتن میتواند به شما کمک کند. امیدواریم این مقاله برای کلیات آزمایش در محل بتن به شما کمک کند. لطفاً برای سوالات یا راهنمایی و خرید تجهیزات آزمایشگاه بتن و خرید تجهیزات آزمایشگاه خاک یا قیر و آسفالت در برند و جنس های مختلف در مورد درخواست خود با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

 منابع

کتاب آزمایش های بتن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *